واکسن گارداسیل چیست و چه کاربردی دارد؟

واکسن گارداسیل چیست و چه کاربردی دارد؟

واکسن گارداسیل در صورتی که در زمان مناسب تزریق شود، می تواند از بروز سرطان دهانه رحم در بانوان جلوگیری به عمل آورد. این واکسن همچنین در پیشگیری از ایجاد زگیل تناسلی بسیار موثر است.

HPV یا زگیل تناسلی چیست؟

HPV که مخفف Human Papilloma Virus است. به معنی ویروس های پاپیلومای انسانی در جهان شناخته می شود که تنها می تواند انسان ها را آلوده و به خود درگیر کند. ویروس HPV در دنیا بیش از ۱۰۰ نوع و مدل دارد که یکی از آن ها باعث ایجاد زگیل تناسلی در اندام جنسی می شود. این ویروس می تواند از طریق ارتباط جنسی و تماس پوست به پوست به افراد سرایت کرده و علاوه بر زگیل تناسلی، باعث به وجود آمدن سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود. عموماً به افراد توصیه می شود قبل از بروز چنین مشکلاتی، حتماً اقدام به تزریق واکسن HPV کنند.

HPV یا زگیل تناسلی چیست؟

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن ها به طور کل موثرترین عامل برای افزایش ایمنی بدن در برابر انواع بیماری ها هستند. واکسن گارداسیل یا واکسن HPV، واکسنی است که ایمنی بدن را در برابر انواع بیماری ها از قبیل زگیل تناسلی، سرطان رحم و مقعد افزایش می دهد. همه افراد به ویژه بانوان در معرض ویروس HPV هستند. در صورت پیشروی این ویروس در ناحیه اندام جنسی، احتمال بروز سرطان دهانه رحم، مقعد، دهان، گلو و ایجاد زگیل تناسلی وجود خواهد داشت.

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل می تواند به شکل موثری از پیشروی این ویروس جلوگیری به عمل آورد. پس می توان گفت مهم ترین کاربرد واکسن گارداسیل، محافظت از اندام تناسلی در برابر انواعی از بیماری های مقاربتی است. برای اثرگذاری بیشتر، توصیه می شود این واکسن در دوران نوجوانی تزریق شود.

چند نوع واکسن گارداسیل وجود دارد؟

واکسن گارداسیل را می توان از جهات گوناگون به گروه های مختلفی دسته بندی کرد. اگر بخواهیم این محصولات را بر اساس کشور سازنده تقسیم کنیم، می توانیم آن ها را در دو گروه واکسن گارداسیل داخلی و واکسن گارداسیل خارجی قرار دهیم. مهم ترین عامل تفاوت در این دو نوع واکسن به دلیل روش ساخت و قیمت آن هاست. اما از نظر کارایی و میزان تاثیرگذاری هر دوی این واکسن ها شرایط مطلوب و قابل قبولی داشته و از استانداردهای بالایی برخوردار هستند.

خدمات شاخص فلورا : لیزر موهای زائد

اما همانطور که پیش از این اشاره کردیم، ویروس HPV سویه ها و مدل های مختلفی داشته و تنها برخی از گونه های آن منجر به سرطان می شوند. به همین دلیل واکسن HPV یا گارداسیل بر اساس اینکه بدن را در برابر کدام یک از سویه های این ویروس محافظت می کند، به دسته بندی های دیگری تقسیم می شود. در این مورد با سه نوع واکسن گارداسیل روبرو هستیم که به شرح زیر می باشند:

چند نوع واکسن گارداسیل وجود دارد؟

 • واکسن گارداسیل معمولی: می تواند بدن را تنها در برابر چهار نوع ویروس HPV محافظت کند.
 • واکسن گارداسیل ۹: این واکسن همانطور که از نامش پیداست می تواند بدن را در برابر ۹ مدل از انواع ویروس HPV محافظت کند. این نوع سویه ها عبارتند از؛ ویروس نوع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳ ۴۵، ۵۲ و ۵۸
 • سرواریکس: دو سویه ۱۶ و ۱۸ از ویروس HPV، بیشترین احتمال ایجاد سرطان در بدن را دارند. واکسن سرواریکس می تواند بدن را در برابر این دو سویه محافظت کند.

چه افرادی می توانند واکسن گارداسیل بزنند؟

از جمله افرادی که برای زدن آمپول گارداسیل واجد شرایط هستند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند و یا سابقه دچار شدن به زگیل تناسلی را دارند.
 • افرادی که روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده دارند.
 • افرادی که با چندین شریک جنسی در ارتباط هستند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • افرادی که شریک جنسی آن ها مبتلا به زگیل تناسلی است.
 • افرادی که شرایط کارشان می تواند احتمال مبتلا شدن آن ها را به ویروس اچ پی وی افزایش دهد.
 • مردان و زنانی که با همجنس خود ارتباط جنسی برقرار می کنند.

چه افرادی می توانند واکسن گارداسیل بزنند؟

اثرات و عوارض واکسن گارداسیل؟

دو سویه ۶ و ۱۱ از ویروس HPV می توانند در به وجود آمدن زگیل تناسلی نقش پررنگی داشته باشند. با زدن واکسن گارداسیل می توان از بروز این مشکل حاد جلوگیری به عمل آورد. اما قبل از زدن واکسن HPV، بایستی بدانید که این نوع واکسن با برخی از داروها تداخل دارد.

خدمات شاخص فلورا : تزریق ژل لب

داروهای شیمی درمانی، داروهای استروئیدی، داروهای درمان روماتوئید و آرتریت، داروهای مخصوص برای پیوند اعضا و داروهای خود ایمنی از جمله این داروها هستند. واکسن HPV یا گارداسیل، مانند هر نوع واکسن دیگری دارای یک سری عوارض می باشد که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

 • تب و اسهال
 • دردهای عضلانی
 • دردهای مفصلی
 • احساس حالت تهوع
 • دردهای شکمی و استفراغ
 • امکان سرگیجه و افت فشار بلافاصله بعد از تزریق آمپول
 • ورم ناچیز و احساس درد و قرمزی در ناحیه تزریق واکسن

اثرات و عوارض واکسن گارداسیل؟

در صورتی که با علائمی همچون مشکلات تنفسی، عرق سرد، خس خس سینه، اضطراب و استرس شدید، افزایش ضربان قلب یا افت هوشیاری مواجه شدید، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

بهترین زمان برای تزریق آمپول گارداسیل

اگر می خواهید آمپول گارداسیل به خوبی روی بدن اثر گذاشته و سیستم ایمنی را در برابر ویروس HPV افزایش دهد، بایستی قبل از مبتلا شدن به این ویروس، آن را تزریق کنید. تزریق این آمپول بعد از درگیر شدن به ویروس HPV چندان تاثیری نخواهد داشت. در آمریکا از آن جایی که آمار روابط جنسی محافظت نشده بالاست، تزریق واکسن گارداسیل در مدارس و یا با شروع ۹ سالگی شروع می شود. به طور کلی می توان گفت بهترین زمان برای تزریق آمپول گارداسیل سنین ۹ تا ۱۲ سالگی است. این موضوع هم شامل دختران و هم شامل پسران می شود.

بهترین زمان برای تزریق آمپول گارداسیل

آمپول گارداسیل برای مردان است یا زنان؟

در اکثر منابع اینگونه آمده است که تزریق آمپول گارداسیل بیشتر برای بانوان استفاده می شود. خانم ها می توانند از سنین ۹ تا ۲۶ سالگی اقدام به تزریق این واکسن کنند. اما ویروس HPV به دلیل سویه های مختلفی که دارد می تواند برای آقایان نیز پرخطر بوده و آن ها را درگیر کند. به همین دلیل با توصیه پزشکان و متخصصین، مردان نیز می توانند در سنین ۹ تا ۲۱ سالگی اقدام به تزریق این واکسن کنند.

آمپول گارداسیل برای مردان است یا زنان؟

چه کسانی نباید آمپول گارداسیل بزنند؟

در بخش های گذشته با افراد واجد شرایط برای استفاده از واکسن گارداسیل آشنا شدیم. اما بهتر است بدانید در این میان، افرادی نیز وجود دارند که کاندید مناسبی برای تزریق این واکسن نیستند. اگر شما هم در گروه زیر قرار می گیرید، بهتر است از تزریق این واکسن خودداری کنید.

 • افرادی که نسبت به دوز اول واکسن گارداسیل حساسیت نشان داده اند.
 • افرادی که به لاتکس یا مخمر حساسیت دارند.
 • زنانی که در دوران بارداری هستند.

چه کسانی نباید آمپول گارداسیل بزنند؟

نتیجه گیری

واکسن گارداسیل یا واکسن HPV، یک واکسن جهت افزایش ایمنی بدن در برابر ویروس HPV است. در صورتی که افراد (دختران و پسران) در سنین نوجوانی، برای تزریق واکسن گارداسیل در تمامی دوره های آن شرکت کنند، می توانند خود را در برابر انواعی از بیماری های مقاربتی همچون زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، مقعد، سرطان گلو، دهان و… در امان نگاه دارند. این واکسن برای تمام افرادی که به نحوی رابطه جنسی پرخطر را تجربه می کنند، توصیه می شود. همچنین افرادی که با همجنس خود رابطه دارند، بایستی حتماً قبل از اینکه دیر شود اقدام به تزریق آمپول گارداسیل کنند.

کلینیک زیبایی فلورا یکی از مراکز معتبر و با مجوز رسمی جهت انجام و تزریق واکسن گارداسیل زیر نظر پزشک است. جهت مراجعه و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

جهت رزرو نوبت برای مراجعه به کلینیک زیبایی فلورا فرم نوبت دهی کلینیک زیبایی فلورا را تکمیل نمایید تا در اولین فرصت همکاران ما با شما تماس گرفته و نوبت شما را رزرو کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *